Ese moshataret e mi

Carabao The Series

Dhe e pa ftuar ne dasmen tende do te vij, e strukur e lodhur si nje zog pa fole do te rri, E me lotet e mi do te pi e do te dehem, Do ta bej per ty e jo se do te defrehe Ne qofte se pa dashuri do Ne qofte se pa dashuri do me shohesh, mos mu afro nuk dua te me njohesh Do ta kuptosh ne heshtje kete urim, e une do te qaj prape, por per fatin tim Studim Rasti nxenes ne paaftesi ne te nxene Rradha e punës për të realizuar mësimdhënien dhe nxënien edhe për fëmijët që paraqesin vështirësi në këto proces… Kur I tregova se do t’i hidhja në letër historitë e jetës së tij,vitet e tij, e se këto histori do ti ndaja me moshatarët e mi, për një moment shtangu, filloi të mendoj e mu duk sikur ndër sytë e tij kaloi gjithë jeta e tij, i mblodhi mendimet e më pyeti:”Cilën histori?”… E rritur me gra të bukura, gra tipike të Mesdheut, me gra të forta që koha nuk mundi ti zhbënte e as ti deformonte, mësova dhe unë shumëçka…. Kush po 20 Shtator 2014 Do të doja që ky bashkëbisedim të lë një mesazh për gjithë moshatarët e mi, se profesioni duhet të jetë sfidë personale dhe asnjëherë imponim Personalisht si dhe shoket e mi jam ne fazen me lulezuese te kesaj moshe. në kemi qën më të ndryllur *këta të sotmit janë “fiu-fiu” *askush nuk i pranon ato ide që kanë qënë atëherë p. Kur u rrita, i mbaja fshehtas sepse më vinte turp. Mendova gjithë atë natë për ditën e re dhe të parë me nxënësit e mi. Në secilën nga këto tregime autorja bënë hyrjen, zhvillimin e ngjarjes dhe përfundimin e sajë. You must log in to continue. e të menduarit 3. Une futesha ne mes te tyre. E mora Berishën në telefon, i thashë dua të vij të të takoj, më tha hajde në orën gjashtë. te i ka ra. Njerëzit më pyesin shpesh për detajet e punës sime, dhe mbesin të habitur sepse e kuptojnë se puna ime nuk është aq misterioze sa kishin menduar. Në moshën 15 vjeçare jam zhvendosur me familjen në -Puthjen e parë e mbaj mend mirë se nuk ishte puthje, mbasi akti nuk u konsumua, sikurse thuhet me gjuhë juridike. <a href="http://bp2. Për t’i kënduar dimrave të gjatë. Edi Rama e ka kthy ne naten e ZEZE te Tirones 29-n per t'i bo qejfin atyne matufve qe bojne ala be per Enverin. Por cdo gjë mbaroi!Tani vi- jnë ditët e gjata e qetësisë dhe temperaturat e larta të verës. Dr. Ese argumetuese: “Kontributi i Rilindjes Kombëtare në mbrojtje të çështjes shqiptare” “Shqipëria në vitet 1912Ͳ1913”,ese argumentuese. !” 2. K e të mësuarit për të nxënë 4. Kur nuk i kisha, i sajoja. Hasan Smaja aktori i pantomimës në skenë me mbi 100 role - E përbashkëta e një familjeje Zakonisht në fushën teatrore nuk ndodh dhe aq shpesh, por ja që ndodh në një familje, e cila jeton në Shkodër. Përpjekjet e figurave dhe të patriotëve shqiptarë për shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë. Unë e di shumë mirë se ato jetojnë diku në qiell, shumë më afër Zotit se sa ne. Anila Shorri LIBËR PËR MËSUESIN GJUHA SHQIPE 6 Për klasën e 6-të të arsimit 9-vjeçar BOTIME 3 Të dashur klientë, Në çdo sezon, fëmijët që duan të fillojnë kurse jashtë shtetit dhe prindërit e tyre, vijnë në zyrën tonë plot me pyetje dhe paqartësi në lidhje me cfarë do të thotë një kurs veror jashtë shtetit. Nëqoftëse do të më jepni mundësinë e dy fjalëve, unë do të thosha: për familjet e palumtura. Pra, isha njè adoleshente, qè trajtoja njè problem shoqëror të kohës, nè njè novelè. . Pas këtyre bisedave me Smajl Sylë Sadikun, në oden e vet,bëmë edhe shumë biseda tjera,të cilat morën rrugë të gjatë analizash nëpër breza, ku kalitej edukata e karakteri jonë kombëtarë, përmes burrave të mençur odash,përmes këngës e anekdotave, ku ruhej e kalitej liria e këtij populli. Problemet qe perballen femijet ne moshen e adoleshences mund te jene fatale. Ndalohet marrja, perdorimi, shperndarja dhe tjetersimi i materialeve nga ky liber, pa lejen e autorit. Vdekja Tek Myslimanët Në kohën para Islamit Arabët vdekjen e besonin si fund i jetës dhe mos ekzistim. e pamundësisë për të komunikuar me njërzit (Mogli) “nuk mundi të bëhej Njeri Social”. për jetën, sipërmarrj en dhe mjedisin 5. Ene nuk merrem me ket date per fiksim po per faktin se e pashe me syte e mi se çar demi na sjell ajo sot. ai pershkruan me detaje kete province te shqiperise, e ngjashme me cdo qyt -Dhe ja një episod që shumëkush nuk e di. Ese Si ta kuptojmë konceptin “shkollë miqësore” Gani Alkurtaj . 1. Djali im donte ta rrihte te atin per te me mbrojtur. Shpresoj që ju të dashurit e mi të keni parë ëndrra të bukura dhe dëshiroj shumë t’iu bëhen realitet, dua shumë që edhe unë të kem qenë pjesë e ëndrrave tuaja sepse ju ishit në ëndrrat e mia. Cka do te thote se traditat e Vuthajve i perfeksionoi edhe me ato te Malesise se Gjakoves. Veçse ata nuk e tepronin aspak: Po tretesha komplet nga dashuria për Lilin. Falënderoj autorin e shkrimit Qatip Mara që nuk e ka harruar vëllan tim,që ishte mrekullia për familjen e prindërve të mi,për motrat e vëllezërit. Pikërisht në momentin kur prindërit e mi e kishin marrë vendimin se unë do të studjoja për instrumentin e violinës ndodhi diçka e paparashikuar. Ato që dua të shkruaj për Lulon, ju siguroj se nuk do të duken si mballomat në një veshjeje njëngjyrëshe. S’do mënd se në këto kushte kishin fituar dashamirësinë dhe përkrahjen e të rinjve (më vonë kur erdhën në pushtet treguan fytyrën e tyre të egër…)Në përgjithësi familjet tona ishin paqësore por edhe viktima e ndërluftuesve. Më saktë poetja që kthente poezinë në këngë. 5. Gaz mëngjesor që pikon nga lulet. com/_i6qvaM3iyOI/R9r6mYgp_-I/AAAAAAAAABM/h8lhJjd-P9U/s1600-h/u1_KadriMani2007. Unë nuk them se nuk ishte dhuratë e Zotit, por këtë e vërtetojë se ishte pikërisht dhuratë e Zotit e që unë këtë dhuratë të dhuruar duhej ta shfrytëzoja, por po e them se më së tepërmi në fillim e kam shfrytëzuar me përkrahjen e mësuesve të mi e sidomos të atyre të gjuhës dhe letërsisë. Mendoj. Sulmin e njësive të “milicisë ndësh­ku­ese serbe (…) kundër një familjeje shqip­ta­re dhe vrasjen e dy anëtarëve të saj” në vatrën e lindjes, Tirana e kuali­fi­­koi dhe e ndërkombëtarizoi si terro­ri­zëm shtetëror të Jugosllavisë kun­dër qenies shqiptare të Drenicës e të Ko­sovës. Pra ishte nder intelektualet e pare vuthjane te shkolluar ne gjuhen shqipe, gjersa moshataret e tij ne Vuthaj ose s’kishin kryer shkolle fare ose e kishin kryer ne gjuhen serbe. Për vetë strategjinë e këtyre shkollave do t ishte e dobishme të aktivizojnë fëmijët e grupit të dytë dhe të tretë. Lotët e mi pësëri i derdha për vëlan tim të shtrenjtë. përdor programet softuerike për komunikim të drejtpërdrejtë dhe në distancë nëpërmjet formave të caktuara të komunikimit (për nevojat e veta apo si detyrë shkollore). Si te gjithe moshataret e mi,edhe une jam futur brenda kesaj bote zhvillimi,ku per prinderit tane duket disi e tepruar dhe ndikuese se tepermi ne vendimet e jetes sone te perditshme Jetojme ne shek XXI dhe teknologjia ka bere shume shpikje si psh. Djaloshit harrakat, Tomit, i pelqen te lahet ne lume, te kerkoje thesaret e fshehura te pirateve, te vjedhe recelin e tezes, te rrihet me grushte me moshataret, te futet ne telashe E urren punen dhe shkollen, por eshte inteligjent dhe ka nje zemer te madhe . …Appena ritornato e dopo tante visite di benvenuto – mi sono butato anima e corpo ai miei studi ed ed ai miei scritti. Pyes veten: ku është liria e tyre?Cilat janë cilësitë e një miku të vërtetë? «Pres që miqtë e mi të jenë besnikë dhe të besueshëm, prandaj përpiqem që . ese etj. shpreh drejt një mendim apo kërkesë. vi programi i orientimit profesional nË shkolla nË sËrbi klasa e viii klasa e Dr. Ky komunitet me histori të shkëlqyer e të njohur që në lashtësi e deri në ditët e sotme, për qëndresën ndaj çdo pushtuesi e regjimi, i ka kushtuar jo pak kësaj krahine për të mbrojtur trojet, nderin e traditat. Data e futjes: Monday 11 July, 2016 Djaloshit harrakat, Tomit, i pelqen te lahet ne lume, te kerkoje thesaret e fshehura te pirateve, te vjedhe recelin e tezes, te rrihet me grushte me moshataret, te futet ne telashe Data e futjes: Monday 11 July, 2016 Djaloshit harrakat, Tomit, i pelqen te lahet ne lume, te kerkoje thesaret e fshehura te pirateve, te vjedhe recelin e tezes, te rrihet me grushte me moshataret, te futet ne telashe Bashkëmoshatarët e mi ndoshta e mbajnë mend se si dhuroja Marlon Brando-n, Alain Delon-in, Marilyn Monroe-në, Gina Lolobrigida-n, ose aktore “me porosi”, në këmbim të një, ose dy paketash me cigare. E ndërthurur kjo me aftësinë gati natyrore të të rinjve shqiptarë për thithur njohuri të reja e për të mësuar gjuhë të huaja, ajo krijon kushtet ideale që të shkruhet një ese e mirë, një ese e bukur, një ese e fortë. Por në qoftë se problemet duhet të vijën, le të vijë në kohën time, në mënyrë që fëmijët e mi të jetojnë në Dhe jo thjesht rrefen me naivitet, sic ja del IK tek Kronika por edhe vlereson, interpreton faktet, sic ben IK tek Kukulla dhe , per pasoje, na prezanton nje femije, pra veten, shume te avancuar per kohen, per kohen kur jo me moshataret e tij por edhe te rriturit , sapunin e Enverit me fitorje e mbrojtje te m-l , e hanin per djath. Fatmiresisht, Mid'hat Frasheri, ka lene shume shenime, libra, kujtime dhe pjese letrare, te cilat hedhin drite mbi angazhimin e tij ne rradhet nacionaliste. personale 6. Dhe mos harro, isha vetëm 12 vjeç. E ftuar në emisionin Opinion ku po flitet për përdorimin e drogës gjimnazistja Refxhei Tola e cila është shprehur se në gjimnazet e Tiranës bashkëmoshatarët e saj konsumojnë drogë. Fati dhe jeta s’ish me ty moj vajzë, natyra të dha shëndetin t’u bëje ballë babai i helmuar u nda shpejt nga kjo jetë iku një dashuri shpirti mbeti i shkretë. Të kam kërkuar në odat e bardha të malësorëve të mi, Të kam kërkuar në bistekët e çikave pas shpine, si tufalakët e aheve në Lugun e Madh, ku zë fill nisja e një kënge: Tam Aty në një kthesë të rrugicës shkëmbehem me një bukuroshe, e cila mi mangetizoi sytë sa nuk e di as vetë sa u hutova dhe e hëngra me sy, por ajo nuk e vuri aspak ujin në zjarr dhe vazhdoi atë ecjen e vet të shkujdesur pa e fshehur atë buzëqeshje ëngjëllore e krenare që i dallohej për së largu. 16% e tyre djalë 10 . Qysh herët nga moshataret dhe moshatarët e saj, Bajame Çeliku, (Hoxha) mbahet mend si ‘vjershëtorja’, poetja e re. Ese per nenen A thua, a ka gje me te bukur ne bote kur ti rrethohesh nga familja jote, e veçanerisht nga nena. Është hequr cilat Republika e Kosovës i plotëson te tregtia me shumicë, ku bizneset e nevojat themelore dhe kërkesat e mëdha \"kreditohen\" nga ato më të qytetarit konsumator, është kontra- vogla. Sto lavorando con molta passioni su “Le impressioni d’Italia”, che spero riusciranno bene. te mos Pse mi ke lidhe djemtë - iu drejtua komandirit te policisë - Dragut, se ata Shpeshherë nga moshatarët e mi dëgjoj fjalët: “Jam i lirë si zogu”. Ora, i giornali e le riviste pubblicano i miei articoli. Si te gjithe moshataret e mi edhe une jam futur brenda ketij zhvillimi ,ku per prinderit tane esht disi e tepruar dhe ndikuese ne jeten tone. gazetë. Une, personalisht, humanizmin e shoh te berja cdo dite nga pak te dickaje qe te mund t’u bej mire njerezve ne nevoje dhe t’u krijoj mundesi qe ata bashke me mua t’i bejne mire te tjereve. Po çfarë është eseja? Eseja është në thelb një bisedë e mençur që e dëgjojmë nga njeri, i cili ose pse di më shumë se ne, ose pse di t’i shprehë shumë bukur ato që kumton, na mbërthen me forcën e fjalës së tij. vlerave etike dhe humane. Log In Un e di qe nuk e kam zgjuarsine e duhur apo intelektin perkates per tu treguar se çduhet te bejn, por po them ate qe un ndjej si shqetesim per bashke moshataret e mij. Sa nevojë paska njeriu të kujtoj,të qaj, të mërmëris një dhimbje që është tmerrsisht e vështirë për tu harruar. Eshtë një formë e shprehjes e afërt me poezinë moderne. Duhet të ngrihem herët në mëngjes dhe të punoj. celulare,tv ,kompjutera ,tablete e shuem te tjera te cilat u perkasin dimensioneve e programeve te ndryshem. 1 Diversiteti Diversiteti dhe klasifikimi i gjallesave 12 Diversiteti i materialeve 5 2 Ciklet Ciklet te bimët, kafshët dhe njeriu 5 3 Ndërveprimet Ndërveprimi i trupave 7 4 Energjia Energjia 6 Orë gjithsej 12 12 11 Sa më të qetë e të komunikueshëm të jemi me njëri-tjetrin, aq më i mirë bëhet komuniteti. Kur rri e mendon për Qemalin, ndjen se në figurën e tij janë bashkuar madhështia e heroit me burrërinë e luftëtarit, bukuria e talentit me thjeshtësinë e njeriut. Sipas saj droga tanimë është kthyer në trend kjo për disa arsye, ja çfarë thotë Tola: “Në vitin e dytë ka të rinjtë që përdorin kokainë. sh prindërit e mi nuk donin të vazhdoja të mesmen) *përceptimi i sotëm për lirinë ka ndryshuar. Opinione, ese, komente, analiza Lajmet e fundit nga Flurudha Loading Zinxhirët e ndryshkur të Kohës sonë Get link; Facebook; Twitter; Pinterest Dhe pasi e mbarova, mbeta per nje çast rene ne mendime. Shi, kaq shumë shi, sa nuk mbahej mend prej kurrkujt të kishte rënë kaq gjatë dhe fare pandërprerje. blogger. Nuk mund të argëtohet pa fund në party. Nuk e kam inatin me botën, as me qeveritarët, me askënd. E kam veten time, që edhe pse kisha mundësi të shisja drogë, zgjodha të lexoj. Një fëmijë që jeton në një familje me prinder ankthiozë, mëson të shohë e trajtojë çdo ngjarje të jetës me një preokupim të madh. Projekti i supozuar do të synonte që nxënësit të njohin vetveten. ese moshataret e miNe çdo vend, kudo që ndodhesh e te pyet ndokush se nga je, e i thua se je nga . ESE: BISEDE ME NJERIUN E MUNGUAR - Kengen nuk e kam trashiguar nga brezat e mi, por do te thoja se e kam trashiguar nga motra ime , Vacja ,e cila ka qne e martuar ne Bushat. E dashuroja profesionin dhe në vite ai u bë pjesa e jetës sime. Në plazhin e Durresit, shume vite më parë më është dhënë rasti të shoh me sytë e mi një sakrificë të tillë. Një duhet të besojmë në të. Si te gjithe moshataret e mi,edhe une jam futur brenda kesaj bote zhvillimi,ku per prinderit tane duket disi e tepruar dhe ndikuese se tepermi ne vendimet e jetes sone te perditshme Ndoshta në fillim po, por me kalimin e kohës sa vjen dhe i është kthyer në një shqetësim. Mësuesi mund të krijojë edhe situata mësimore gjatë të cilave nxënësit shprehen në forma të ndryshme: ese, Më 1974 dënohet për disa drama e komedi me gabime ideologjike (gjashtë vjet në fshat) si: drama “Ishin të gjithë bijtë e mi” e Artur Milerit, “Stuhi në prill” e Skënder Luarasit, “Mosha e bardhë” e Dritëro Agollit, “Jashtë bie shi” e Minush Jeros, “Shoqja K dhe të tjerët” e Mexhit Prençit. Një nënë ankthioze është e preokupuar se fëmija e saj do të lëndohet, apo do të ftohet, apo do të zihet me moshataret. Në këtë kohë kur të human e udhërrëfyes shpesh e gjen veten duke gdhendur Xhamisë së madhe të Ferizajt. I thërrisnin Puri, ndofta, nga që erdhi midis shokësh, ashtu, krejt i sinqertë dhe i pastër, si ujët e burimit. “E drejta për arsim të fëmijëve dhe të rinjve me nevoja të veçanta arsimore” Abstrakt. Okupimi i Shqipërisë nga Italia e deshproi për se tepërmi dhe njeheret u tërhoq ne Vuthaj. Ata mendojne se dine gjithcka dhe se Ese une dhe televizioni keyword ,tv ,kompjutera ,tablete e shuem te tjera te cilat u perkasin dimensioneve e programeve te ndryshem. Ajo ka konfirmuar se i ka nisur vetë birit të kryeministrit Berisha faksin që i ka dhënë ministri Aldo Bumçi, ku kërkohej mendim për projektvendimin që do i hapte rrugë ndërtimit të Gërdecit. Kompetenca digjitale 1. të drejtat e njeriut, vendimmarrja morale, mjedisi, zhvillimi i qëndrueshëm etj. Ishte ende adoleshent, kur filloi leterkembimin me disa nga moshataret e tij, qe militonin ne vende te tjera te Perandorise, por edhe me gjere. Nuk kam asnjëherë kohë të lirë, pasi gjatë gjithë kohës lexoj”, – tregon Mariusi. por ja që më ndodh që këta eunukët e letrave të mykura shpëlarë-trush të vendit tim, të mi fyejnë këto gratë e bukura të shtëpisë time, e të ma thonë ashtu siç ta thonë nga Nuk ka treg të artit të organizuar në Shqipëri. Shprehe vlerësimin. televizionit dhe kinemasë. Detyrë shtëpie: Ese, veprimtaria 2 në tekst faqe 30. Deri tani janë të mbara. E m’i marrin të gjitha përmendoret e shesheve . Çkado që të shkruhet e thuhet për Bacën është pak. Pse valle ? Nuk e di, por ka diçka qe mungon, ka diçka qe s’eshte, nuk ndodhet brenda tyre. Isha shume i lumtur perkrah saj. Kohën, ai në asnjë mënyrë nuk e kalon kot, gjatë gjithë ditës ai është duke studiuar. për të rritur cilësinë e mi- rërritjes dhe të edu- kimit të fëmijëve. Zgjidhja e sipërme e parandalon pozitën dominuese të maqedonasve mbi shqiptarët. JA Ç'THONË MOSHATARËT E TU. ne kete liber autobiografik, analisti dhe gazetari mustafa nano rrefen per jeten ne qytetin tij, ne corovoden pa histori, pas nje distance kohore 20-vjecare nga renia e diktatures. ekonomia. Ne djemtë dhe vajzat e lagjes e kishim bërë zakon të mblidheshim te kryqëzimi i rrugës Kolombo me atë Diego Ferre, në kopshtin e Çakaltanajve. Prindërit e mi kanë respektuar vendimin tim për mbulesë dhe paçka dëshirës apo mosdëshirës së tyre, më kanë mbështetur me të gjitha mundësitë, kudo dhe kurdo dhe unë i jam falenderuese gjithë jetën për tolerancën dhe mirëkuptimin e tyre. «Pres që miqtë e mi të jenë besnikë dhe të besueshëm, prandaj përpiqem që edhe vetë të jem e tillë me ta. Dhe Ai, pa harruar detyrat për ekonominë, gjithë kohën e lirë ia kushtonte krijimtarisë letrare. Sa i përket të hollave, transaksionet mes meje dhe klientëve të mi është e njëjta si çdo në çdo rast tjetër të shit-blerjes. Cka eshte erdhe me me rendesi arriti edhe te shkollohej ne gjuhen shqipe atje. Per femijet eshte shume e veshtire qe ti shohin prinderit e tyre duke u zene. kushtet ideale që të shkruhet një ese e mirë, një ese e bukur, një ese e fortë. Eleanor Roosevelt Unë preferoj paqen. për zhvillimin e karrierës së tij. Nëse një moshatari të tij të rrijë mbi libra do i dukej e mërzitshme, për atë është krejt e kundërta. Një pjesë e madhe e importit, \"industria\" e ndërtimit, e prodhimit të prej mbi 90 % të importeve me të materialeve të ndërtimit. Ese Dhe Projekte Per Studentet #MesueseAurela ÂGjëja më e rëndësishme është të mos reshtim kurrë së pyeturi, kurioziteti ka shkakun e tij se pse ekziston. ju u nxifshi. Pata mundësi të bëhesha vegël e kriminelve por zgjodha të studioj. F -projekt letersi viti 2 1. Shumica e prindërve, fatkeqësisht kanë paragjykim të keq për shkollën dhe mendimi që ajo është ent në të cilin çdo gjë është e bazuar në ashpërsi, punë të lodhur dhe mësim. “Librat janë miqtë e mi më të mirë. S’ui ter gjegj gjokun me tae mbathe. E falenderoj mesuesen time, qe vazhdon te punoj me te njejtin pasion. » —Evelina. Ndërsa arsimi publik është një e drejtë e qytetarëve në çdo shoqëri, e drejta për arsim për fëmijët dhe të rinjtë me nevoja të veçanta arsimore është realizuar vetëm në shkallë të ndryshme në vende të botës. - E treta ,tek të moshuarit shpesh ka një lidhje midis problemeve fizike dhe atyre mendore 29. Kur unë shoh moshatarët e mi, . Dhimitër Kamarda filolog italian me origjinë shqiptare botoi veprën ’’Një ese e gramatikës krahasuese rreth gjuhës shqipe’’ më 1864, vërtetoi me dokumenta lashtësinë e gjuhës shqipe. Shpesh, kam qenë i pranishëm kur bashkëmoshatarët e mi janë ankuar (sepse, siç tregon një thënie e lashtë, të ngjashmit bashkohen lehtë me shembëlltyrat e tyre), ankesa, që Gaj Salinatori dhe Spur Albini, ish konsuj, thuajse moshatarët tanë, i kishin zakon, herë-herë, sepse kishin mbetur të zhveshur nga ato epshe, pa të cilat Faleminderit! Era Psatha Prezantimi im bazohet ne shembuj personale, ku une me miqte e mi kemi ndihmuar te tjeret. E ma marrin shpirtin për t’i dhënë hapësirë të blertë. K. Do të duhej shumë, kohë dhe hapsirë për të folur për jetën, veprimtarinë, shembëlltyrën, guximin, vendosmërinë, peripecitë dhe vuajtjet e tij. Pyetje kot. Besi Filozofi-Histori-Ese. Gëzohem me të madhe. Paqja zotëronte në fundin e oborrit nga më të vjetrit në qytet, Ishte një fund oborri që rrezatonte paqe, lumturi, dritë. Atë verë, për Lilin u rraha me grushte me Lukën, një prej shokëve të mi më të mirë. E mbaj mend si tani, ishte ora dy kur e telefonova, isha te “Piazza” duke qëndruar me Sokol Ballën, Aleksandër Frangajn dhe Baton Haxhiun që insistoi: shko folë me të. Si një gjuhë ndër më të vjetra në botë. Per mua televizioni eshte nje mjet clodhes dhe argetues. Se kënga do push do zemër do shpirt Kopshti7 realizon një bashkëveprim të vijueshëm mësu- ese-fëmijë. Tregime, ese, letra të nxënësve të shkollave fillore të Kosovës. e komuniki mit dhe e të shprehurit 2. Unë si një adoleshente që po rritem në këtë vend e shikoj veten ndryshe nga moshatarët e mi në vendet e Evropës, madje herë herë nuk hap dot as televizorin, me 'frikën' se edhe kësaj rradhe do dëgjoj kacafytjet e përhershme e të vazhdueshme të forcave politike. bashkëfshatarëve, sigurisht rreth gjithë ne vazhdojmë të ankohe- pozitiv për gjeneratat e diçka për xhami apo ndonjë vend ku Edhe përgjegjësi në këtë xhami,Basri200 veta, për të ndihmuar, por e mi për vapën “Komshinjtë e vdekjes” në një libër me ese Sapo merr në dorë librin e Mark Simonit “Komshinjtë e vdekjes”, të krijohet ideja se ke për para një temë të zymtë e plot trishtim, vdekjen. Ne duhet të jemi të vetëdijshëm për përdorimin e tyre. Gjuha shqipe, përpos në organin ligjvënës të shtetit do të përdorej edhe në atë ekzekutiv. Unë jam nënë e dy vajzave, 2-vjeç dhe 4-vjeç. Edhe pse 28-vjeç, Xhanini duket si një fëmijë i moshësh 13-vjeç. Që lidhin zgjimin vetëm kur e do puna. Si te gjithe moshataret e mi Ketu mund te gjeni ese per pranveren,ese per 7 marsin,ese per 17 shkurtin,28 nentorin,nenen,ese per vjeshten,ese per kohen,ese per dimrin etj. Te pershkruash veten tende nuk eshte ndonje gje e keqe perkrundazi te ndihmon te pranosh veten ashtu sic je psh une jam mesatar formen e syve dhe syt i kam te bukur Kjo nuk është e mjaftueshme për të folur për paqe. Pyetesor Msc ta konsideronin si të përshtatshëm sjelljen dhe lirinë e prindërve të tyre në atë kohë. nuk do të ishte e përshtatshme në ditët e sotme. Te gjithe te drejtat e rezervuara. Ky eshte problemi me i madh vetbesimi i shumte i tyre sjell gjithmone zhgenjime . Vlerësimi mat shkallën në të cilën janë arritur (nga nxënësit) njohuritë, shkathtësitë dhe qëndrimet e dëshiruara (skema e mëposhtme). kisha shume simpati per shume vajza dhe kisha shume shoqeri me vajza, por zemra ndalonte para njeres qe me shume mundime arrita ta beja per vete. Gjigantin tim ndoshta më duhej ta kërkoja më tutje, thjesht edhe thuhet, gjërat që i dëshiron shumë, duhet kohë për të kërkuar. Ese Dhe Projekte Per Studentet. Komuniki mi në gjuhën dhe në terminolo gjinë e shkencës. Me Minon jemi njohur që herët kur kemi filluar ta ndjejmë jetën dhe i kemi belbëzuar njëri tjetrit. Pyeta shumë e do të shkruaj pak. E kisha shumë të qartë se çfarë do të ndodhte. 5 PARATHËNIE Ky libër mëton të përmbledhë materialet e prezantimet themelore në fushë të trajnimit didaktik e metodik, të këmbimeve e të komunikimeve profesionale ndërmjet mësuesve/eve e të subjekteve të tjerë si dhe dhe të sjellë njoftime për veprimtaritë kryesore kulturore e shoqërore të zhvilluara në këtë seminar. VLERËSIMI: Vlerësohen nxënësit për aktivizimin, përgjigjet, forcën e arsyetimit dhe të gjykimit, argumentet, mbajtjen e qëndrimit, punimet e tyre gjatë orës së mësimit duke i motivuar ata. Ka qene fat per mua dhe shoket e mi, qe me ka dhene kjo mesuese. Sipas tyre vdekja është një fund dhe ata as që interesoheshin për atë se çka do të ndodhë pas saj. Doren t'ia shtrengoja e ta mbaja fort shtrenguar mbi gji, Aspak te mos flisja, asnje zhurme, asgje ne ajer, Vetem frymet tona qe do te perqafoheshin Do te ndieja veten me mire, Lot nuk do te kisha, ata do te kisha lene per ata shpirtra pa fat qe jeten ne mergim e shkojne e qe nenen dot nuk e gezojne e rrudhat e ballit dot nuk ia largojne. Zbulo çfarë janë sulmet seksuale dhe cilat masa mund të marrësh që t’i shmangësh sa më shumë. Ju falënderojmë për kohën që vutë në shërbimin tonë dhe njëherë urime për funksionin e Deputetit në të mirë të elektoratit pogradecar! -Cili është Fatbardh Kadilli, momente nga jeta, formimi kulturor e profesional “Kam lindur në Tiranë. Unë, por dhe kolegët e mi, presim të na vizitojë në studion e apo ekspozitën që hapim ndonjë koleksionist apo ndonjë artdashës që në rastin më të mirë dhe mund të blejë ndonjë vepër. nje here sulmet e njerit e me pas te tjetrit. Thashe me vete, lexojme e çfare nuk lexojme sot, ne libra e internet por, prej tyre rralle na ndodh qe te na mbetet diçka ne shpirt. P oetul şi publicistul Jeton Kelmendi,născut în 1978, la Peia (în Kosova), a absolvit şcoala primară şi liceul în localitatea natală, universitatea la Prishtina. Ok, unë nuk mund të them që ato mbledhin vetë lodrat e tyre dhe të thonë: “Më erdhi orari i gjumit. KURRIKULA BËRTHAMË PËR ARSIMIN E MESËM TË ULËT TË KOSOVËS Niveli i Llojet e përkrahjes për nxënësit ARRITJES së Rezultatet e të nxënit për shkallën 3 nxënësit Nr. Ontario Department of Lands and Forests: Resource Management Report Legislative Assembly of Ontario: Official Report of Debates (Hansard) Workplace Safety and Insurance Board and Workers' Compensation Appeals Tribunal Annual Reports Ontario Sessional Papers Report of the Wartime Prices and Trade Board Ontario Fish and Wildlife Review my_virtual_library Habitesh qe kjo femer ne moshe e ka mishin te forte, jo si moshataret e saj! Prek format e rrumbullaketa, e i puth me gjithe aromen e petaleve te tyre. Janë të lirë! Ndalem. Prindërit e mi kishin vuajtur gjithmonë dhe isha i sigurtë që këtë nuk mund ta përballonin, një djalë kriminel. Kjo është fakultative dhe kështu po vazhdojmë. “Unë nuk mund të bëjë siç bëjnë të gjithë moshatarët e mi. 6% e prindërve do ta Një roman i shkruar me një stil të veçantë, me rrëfime ngjethëse për jetë njerëzish të fundosur në Mesdhe apo Atlantik, për varkëtarë (ose më mirë: tregtarë të dëshpëruarish) të pashpirt, që vetëm duan të mbushin xhepat duke sakrifikuar jetë njerëzore Unë nuk them se nuk ishte dhuratë e Zotit, por këtë e vërtetojë se ishte pikërisht dhuratë e Zotit e që unë këtë dhuratë të dhuruar duhej ta shfrytëzoja, por po e them se më së tepërmi në fillim e kam shfrytëzuar me përkrahjen e mësuesve të mi e sidomos të atyre të gjuhës dhe letërsisë. Ajo me lindi e rriti, dhe nje fjale ajo me edukoi. E njëjta gjë ndodh edhe me ata që nuk janë të aftë të përshtatin njohuritë dhe formimin e tyre letrar me kërkesat e tregut të punës. Ata e urreni ate kur shikonin fytyren time me gjak. sh prindërit e mi nuk Tribuna S. Po çfarë është eseja? Armir Taraj. 1 Prof. Marrëdhëniet e Europës me botën koloniale. Smajl Syla nga Popoci,me autorin e këtij shkrimi. Mesuesja e fizikes ka kryer edhe degen e informatikes dhe eshte nderspecialistet e para ,qe ka dhene informatik, qe nga viti 1986. We use cookies to make interactions with our website easy and meaningful, to better understand the use of our services, and to tailor advertising. Sytë e mi ngelën te disa drita rreth trupit tim, e kjo u ngjasoi syve të mi sikur në një vend tjetër… ndoshta atë të Parisit, por nuk besoja. Nga Ndue ZIQI. jpg"><img id="BLOGGER_PHOTO_ID_5177726258937200610" style Shumë mësues i pëlqejnë shkrimet e lira të kësaj natyre për t’i përdorur për zgjedhjen e ideve interesante për një 52 ese të re duke shmangur në këtë mënyrë ujërat që dalin shpesh nga nxënësit në punët e tyre me shkrim. Ajo kendonte shkelqyer , por martesa , hallet e shtepise ndikuan qe karriera e saj te ishte fare e shkurter . . ti me ke dredhue. E lexova me shume se njehere kete shkrim ese. E m’i lënë të gjitha frytet e tokës e të fjalës. The question of legitimacy of Soviet-type systems of Central and Eastern Europe has been highly controversial for many decades, yet it has been largely neglected in scholarly analyses. kËrkesa dhe profesioni – pËrshtatja e aftËsive dhe kundËrindikacionet 12. Prindërit e mi: babai është nga Starova, kurse mamaja nga Pojani i Korçës. Posta-Vala-Profat 4-6. “Në moshën 3-vjeçare prindërit e mi e kuptuan që unë kisha sëmundjen e talasemisë. Jo se nuk e kuptova, por ne cdo fjali gjeja grimca nga jeta jone e perditeshme. Log into Facebook. Punoja me shokët e mi me djemtë e burra të mrekullueshem që gjatë punës së rëndë kishim çfarë bisedonim e ata na i lehtësonin punën duke diskutuar për muzikën dhe letërsinë botërore. “Do shkoj në Amerikë” – kjo ide kishte filluar të zinte vend më mendjen time 17-vjeçare, por ishte akome tepër e brishtë dhe e pasigurtë. Shiu po kalbte me shpejtësi çdo gjë që i dilte përpara duke e kthyer vendin në një moçal të madh plluskues. pershendetje un jam NATINA jam 17 vjeqare dhe kam nje problem jam pakez me e vogel em trup se moshataret e mi jam 1. Por, mbaj mend gjithashtu që i tërhiqja gjithë moshatarët e mi pas marrëzive të mia. Si gjuhë e huaj e dytë mund të jetë: gjuha angleze, gjuha frënge, gjuha italiane, gjuha angleze, gjuha gjermane etj. selektimin dhe përpunimin e tyre 14 8. Do të përpiqem të hedh në letër mendimet e miqve të mi e të Lulos, të cilët kanë çfarë të thonë për atë njeri me vlera shumë. moshataret e saj bënin gjumin e parë përse kjo vajzë e re ende pa u rritur s‘buzëqeshte më, e qeshura diku kish ikur. Aty po e flet nena gjuhen shqipe Aty shendrite Hena e Dielli -po tybe Aty s`do te kishte vuajtje edhe gazep Po te ishin bijt e saj te lidhur me rrespekt Një fëmijë që jeton në një familje me prinder ankthiozë, mëson të shohë e trajtojë çdo ngjarje të jetës me një preokupim të madh. udhËzues praktik pËr zbatimin e kurrikulËs fusha e kurrikulës matematika mars, 2014 1 2 republika e kosovËs/republika kosova/ republic of kosova qeveria e kosovËs / vlada kosova /government of kosova ministria e arsimt, shkencËs dhe teknologjisË ministarstvo za obrazovanje, nauku i tehnologiju ese adoleshenca. doktrina e UDB - ese që për moto e kishte parollen “përçaj e sundo“, dmth. Përdorimi i mjeteve, objekteve dhe procedura ve shkencor e 3. K qytetare 7. Edhe ajo e dinte që ishte imja, se më jepte fruta e ndonjë vezë fshehurazi. Per femijet e mi ishte shume veshtire te me shikonin ne te tilla kushte per shkak te babait te tyre. përdor drejt strukturën dhe rregullat e drejtshkrimit në forma të ndryshme të komunikimit, si: ese, e-mail, letër formale dhe joformale etj. Shtatë qiejt që ndajnë njeriu nga Shenjti, nuk i mbulojnë më sytë e tyre, dhe kështu të dashurit e mi nuk luajnë më kukamshefti me të Vërtetën dhe Dritën. Adoleshenca quhet pjesa me e bukur e jetes por ne shumicen e rasteve nk esht keshtu. Sot në shumë vende në botë shikojmë më shumë se kurrë trupa të përgjakur, 28 Tetor 2003 Dhe prinderit e mi nje dite te bukur, pasi une raportova se me Qe me perpara vetja me dukesh ndyshe nga moshataret e mija sepse ne vend . Ai vuan nga sëmundja e talasemisë dhe mungesa e gjakut e ka penguar të zhvillohet si të gjithë moshatarët e tij. Sidoqoftë unë vuaj akoma dhe ndjej aq nostalgji. Si të njihni një pedofil, ja cilat janë truket e tij për të gënjyer fëmijët Zgjidhja e sipërthënë nuk e cenon karakterin unitar të shtetit, por shteti nuk është tanimë monoetnik dhe centralist. Një mbrëmje e hasa papritur në një sokak të ngushtë. E ndoshta edhe kjo, po thomë, kjo ka lanë përshtypje. mir gjithher te besh krahasime sepse kur ben krahasimim me te kaluarene e keqe dhe me te ardhmen e mir sepse mendon se kemi arritur shum she puna dhe interesimi per te punuar bije me te madhe . Legislative Assembly of Ontario: Official Report of Debates (Hansard) Ontario Department of Lands and Forests: Resource Management Report Workplace Safety and Insurance Board and Workers' Compensation Appeals Tribunal Annual Reports Ontario Fish and Wildlife Review Proclamations and Orders in Council passed under the authority of the War Measures Act Report of the Wartime Prices and Trade Gjuha e huaj e dytë fillon të mësohet në shkallën e tretë (kl asa VI) dhe vazhdon deri në shkallën e gjashtë (kl asa XII). Krimet seksuale janë bërë një plagë për shoqërinë e sotme. Vertet me fute ne mendime, o gazetar… A thua se edhe moshataret e nipit tone (djalit Tuaj) do te kene fatin e prinderve te tyre ? Urojme qe jo…perndryshe Shqiperi te kam dhj… , s,te kuptova asnjehere… Unë jam Tom Gejts. Në tregimet e mi ekziston një simbiozë e poetit dhe prozatorit. Për mbarëvajtjen e tij, familja mbështetet edhe nga njerëz të tjerë, si: fqinjët, punonjësit e policisë, punonjësit e ujësjellësit, elektricisti, dentisti, shkolla etj. Academia. të cilat. Eneida Pema Florenca Saliaj Msc. Jetojme ne shekullin XXI dhe zhvillimi teknologjik bere bume te medha duke shpikur telefona,kompjutera e televizore te dimensioneve e programeve te ndryshem. Me ese Me testim e Me anë të portof olit Me lojë me role Me projek te kurrik ulare dhe ndërlë ndore Me vrojti met e mësue sit Vlerësi mi Me debate t Me lojëra dhe kuice Me model et dhe maket et Përdorimi i mjeteve, objekteve dhe procedura ve shkencor e 3. Në pjesën e dytë ekipi i Luksemburgut riktheu rezultatin në favor të tyre 5-4, por nuk kishin kondicionin e duhur dhe nuk mundën ta mbajnë deri në fund për t'ia mundësuar tre gola të shpejtë Doganiervë dhe për të fituar në fund me rezultat 7-5. 2014-2015 Një fund i lumturViti shkollor mbaroi duke lënë pas provimet e shum- ta,orët e gjata e mësimit dhe monotoninë e gjate nëntë mu- jore. Mësuesi me të cilin unë do të punoja, Llazar Deliu duke më parë ashtu të vogël dhe të brishtë refuzoi të më merrte në klasën e tij. Njëri mi ka prerë në të gjitha pullat e këmishës me një bajonetë të gjatë. Edhe në familjen time shpesh e kemi diskutuar këtë temë dhe prindërit e mi e edhe unë gjithashtu mendojmë se nuk ka asgjë të keqe nëse i marrim celularët në shkollë por në orët e mësimit duhet që t'i mbyllim që të mos e pengojmë mësimin. renkimet po shtohen nderkohe qe thithat jane ngritur perpjete, fytyra eshte skuqur, sepseo Zot, vesa ka lagur petalet e trëndafilit tim! Ti e kupton! Me puth buzet e thara! 6. për shoqërinë tonë. Kam qenë 15 vjeç dhe doemos edhe unë e kisha një "nuse," si moshatarët e mi. Ndryshimet tona fizike, hormonale dhe psikologjike tani jane ne pjezen kulminante 11 Shtator 2018 Po ashtu edhe numri i fëmijëve krijues është duke u shtuar vazhdimisht dhe ata para moshatarëve të tyre po vijnë me veprat e tyre qoftë në 1 Qershor 2015 Fëmijët sot më shumë së kurrë nuk i gëzojnë të drejtat e tyre. Disa vite me pare, kur mendja printe para cdo gjeje,duke pare moshataret e mi qe kishin te dashura,thashe me vete: "te bej edhe une nje". Kështu është vështirë të harrosh poezitë e saj që u kthyen në këngë në Festivalin Kombëtar të Fatosave dhe Pionierëve në vitin 1974. Gjë që më vonë konturoi një metodë alternative për t’i nxitur nxënësit të lexojnë sa më shumë: para se të trajtonin argumentin e tyre në ese. Mimoza Gjokutaj (Çano) Msc. të gjithë librat e mi dhe jo vetëm ky libër, me një fjalë të vetme do të thosha: për familjet. Isha e zonja e punës dhe punoja një lloj me burrat në të njëjtin grup e skuadër. -Kam ëndërruar që herët për letërsi,m’upërgjigj. duke ndërvepruar në grup ose në klasë. Kush jam unë, nga vij, cilët janë prindërit e mi, të afërmit, cilit fis i përkas, ku shtrihej, specifikat e tij. Ishte i rrethuar me një rrjetë teli të tendosur mirë ku nuk mund të shihje asnjë të çarë. Shpresoj qe te mirekuptohemi dhe te diskutojm se bashku per kete problem. mund të realizohen gjatë orëve mësimore të kompetencës së të folurit. Natasha Xhafka. Dhe nëqoftëse do më jepni më shumë se dy fjalë do të thosha: Duhet të lexoni librat e mi. 55 dhe kam 40 kg un zakonisht kam oreks por nuk shtoj pesh kam provuar vitamina pikovit po nuk kishin e fekt po kekoj nga ju nje keshill si te zgjatem dhe […] - E dyta, të moshuarit konsultohen më shpesh me mjekë, se sa me profesionistë të shëndetit mendor për vështirësitë e tyre psikologjike. Është diplomuar në Universitetin e Tiranës, dega Gjuhë – Letërsi. A publicat articole (mai ales pe teme culturale), poemele sale au apărut în mai multe reviste/ jurnale din ţară şi din străinătate. Tregimet e këtij libri e fusin lexuesin në botën e pasur imagjinatave e magjepse, synojnë nxjerrjen në shesh të vetive të këqija dhe luftimin e tyre, si dhe shumë çështje tjera. Para vitit 1991 ka punuar në sektorin administrativ të edukimit dhe arsimimit deri në nivelet e larta. Po tregoj një përvojë personale, për të ilustruar rëndësinë e emocioneve në jeten e njeriut, me një gjendje emocionale njerëzore që quhet sakrificë. edu is a platform for academics to share research papers. Hymni i Kosovës. 1 Diversiteti Diversiteti dhe klasifikimi i gjallesave 12 Diversiteti i materialeve 5 2 Ciklet Ciklet te bimët, kafshët dhe njeriu 5 3 Ndërveprimet Ndërveprimi i trupave 7 4 Energjia Energjia 6 Orë gjithsej 12 12 11 Në bodrum, kam qëndruar deri në mbrëmje, pastaj kanë ardhur tre paramilitarë, njëri prej të cilëve mbante maskë në fytyrë. Ujin e mbanin me enè tè mèdha, edhe moshataret e mia, Mua mè kujtojnè vetèm me dy shishe në duar,kètè gjë e mbaj mend edhe unè. Mi smo cveće, mi smo ptice Biz çiçeğis, biz kuşus . Një duhet të punojnë në atë. Vajza u mbyll me vetminë e trishtuar Një karakterisitkë e vecantë e procesit të komunikimit në këtë moshë është edhe zhvilllimi i shpejtë i komunikimit brendapersonal 3 . Projekte: 1. Dhe prej inotit saboto festen kombetare. Mësuesit e mi mendojnë se jam i papërqendruar dhe më "mungon pikësynimi". gjersa moshataret e tij ne Vuthaj ose s'kishin kryer shkolle fare ose e kishin kryer . Tregimi është më i afërt me poezinë, bart po atë harmoni, densitet gjuhësor, ritëm të brendshëm, fuqi magjepsëse. ese moshataret e mi Ju ka ndodhur ndonjë histori, apo përvojë e veçantë me libër? Kukullat kanë qenë gjëja më e dashur e imja në fëmijëri. [Mësues plot pasion kanë qenë Nonda Bulka, Sterjo Spasse, Aleks Buda e të tjerë, që siç tregojnë moshatarët e mi, kur shpjegonin në orën e lëndës së letërsisë, ndizej fantasia dhe kapërcente muret e ftohtë të klasës, duke fluturuar larg në një botë të madhe, që quhet art…]: – Në “Drita”, Tiranë, 27 tetor 1985. E çfarë është më e keqe, këto qëndrime përcillen edhe tek fëmijët. ; prezanton një temë të caktuar nga arti, nga shkenca, nga jeta e përditshme dhe në mënyrë efektive komunikon me audiencën duke përdorur TIK-un dhe mediet e tjera të shkruara dhe elektronike; E drejta e PE-së që me shumicë votash të kundërshtojë propozim-tekstin e caktuar ose masën e parashtruar nga Komisioni, i ngjan vetos ose frenimit në procesin e vendimmarrjes, mirëpo zbatimi i drejtë i procedurës së mbikëqyrjes mund të çojë në ngritjen dhe përmirësimin e aktiviteteve të Parlamentit. Këtë fakt e përforcon dëshmia e sekretares së ish-ministrit të Drejtësisë, Aldo Bumçi, dhënë organeve hetimore. Kur mësuesit e mi nuk i drejtojnë sytë e tyre të zgurdulluar nga unë, mua më pëlqen të vizatoj dhe të mendoj për mënyra të ndryshme se si të mërzis Delian. - Kengen nuk e kam trashiguar nga brezat e mi, por do te thoja se e kam trashiguar nga motra ime , Vacja ,e cila ka qne e martuar ne Bushat. Unë vrapoj për të arritur hapin e tyre. Viron Kona ka lindur më 24 qershor 1950 në qytetin e Vlorës. Unë mendoj se familja është institucioni ne derehyrjes kumbares!E ne qyet qika qenka ra * ku prezantohen personazhet. Mashtrimi nga moshat me te rritura eshte i lehte pasi pjekuria e tyre eshte e pakte dhe siguria qe ata kane e shumte . E dyta, prurjet e formacioneve të shumta e të ndryshme (nga shteti Grek) gjatë përmbytjeve të herë pas hershme të luginës, mund të jetë një arsye e depozitimeve, në sedimente, me përmbajtje të lartë Cd. Identifiki mi i probleme ve dhe zgjidhja e tyre 2. more shoket e mi: fale u qofshin sarajet e mia fale u qofshin tane paret e mia e u qofte fale krejt malli e gjaja e shpise. Klaudia Kallollari: Quhem Klaudia Kallollari, jam 26 vjeçe dhe kam lindur në qytetin e Fierit, ku dhe kam kaluar fëmijërinë time, e cila ka qënë një fëmijëri e thjeshtë, e mbushur me momente të lumtura e kujtime të bukura, midis tyre do veçoja lojërat me moshatarët e mi. Mirenjohje dhe respekt per Mesuese Margariten. bankat ishin plot lule. Nuk di as vet me artikulu qysh osht dukë, po e di që e kom kuptu që mënyra qysh jetojmë në Kosovë, mënyra qysh ka jetu familja ime, prindt e mi në Kosovë nuk osht’ normë dikun tjetër. , etj. » —Keli. Dhe kjo nuk është e mjaftueshme për të besuar në të. Minua, pa asnjë dyshim, ishte ndër shokët e mi më të vjetër dhe më gjurmëlënësi. prindËrit/kujdestarËt e mi – mbËshtetja ime nË rrugËn deri te vendosja – puna me prindËrit/kujdestarËt dhe nxËnËsit/set 34+15 22 . «Kur e vlerësoj miqësinë e dikujt, ia shpreh me anë të një kartoline ose dhurate. GjatëVerës,kur shokët e mi bënin banjo ose zinin peshk,unëhyjanëlibrarinëegjyshit, Pandi Çontit dhe lexonja libra. trajnimi pËr aplikim 8 27. tË respektojmË barazinË gjinore gjatË zgjedhjes sË profesionit 18